Dzień umiejętności

Od pokoleń w pewnym indiańskim plemieniu był jeden dzień w którym wszyscy pokazywali czego się nauczyli.

Wtedy starsi czyli wódz i jego rada rozglądali się za zdolnymi mężczyznami do obrony plemienia.

Pewnego dnia Tatanka czyli jeden z młodych natknął się na zagubionego europejczyka w lasach. Mężczyzna był wyczerpany i zagubiony, a przy sobie miał dziwną, małą skrzynkę. Normalnie plemie surowo karze intruzów, jednak Tatanka nie był w stanie zabić bezbronnego. Postanowił mu pomóc, chociaż nie mógł go zaprowadzić do obozu ponieważ inni indianie by go zabili. Postanowił potajemnie dostarczać mu jedzenie i picie.

Po jakimś czasie Tatance udało się porozumieć z Europejczykiem, mimo tego, że mówili w innych językach i dowiedział się, że był on uczonym.

Europejczyk postanowił przekazać mu jego odkrycie z tajemnej skrzynki. Jakimś cudem w skrzynce była utrzymana niska temperatura, tak jakby w środku była zima.

Wyciągnął z niej kostkę lodu i posypał ją solą, której miał nieco w kieszeni, a następnie przyłożył sznurek do lodu i odczekał minutę-dwie. Okazało się, że sznurek przyczepił się do lodu i udało mu się za jego pomocą podnieść lód.

Po kilku dniach po europejczyka przybyli jego przyjaciele i zabrali go z powrotem do kraju.

Tatanka w Dzień Umiejętności, w którym wódz wybierał do ochrony wioski tych, którzy dokonali największych odkryć, był nie przygotowany. Przypomniał sobie, co mu pokazał europejczyk i postanowił to wykonać. Znalazł trochę lodu, który jeszcze ostał się w górach, oraz wziął trochę soli i wykonał sztuczkę.

Rada z wodzem byli zaciekawieni jak to zrobił, więc zapytali go skąd to wie i postanowili go zabrać.

Po około miesiącu wybuchła wojna pomiędzy plemieniem Tatanka a innym podobno w bitwie Tatanka został schwytany i nie wiadomo co się z nim stało. Długo po bitwie jego kolega europejczyk powrócił się z nim przywitać, tym razem przygotowany, oraz w pokojowych zamiarach, wiedząc, że indianie nie lubią cudzoziemców. Jednak nie spotkał swojego przyjaciela…

Sztuczka z kostką lodu

W plemieniu przez wiele lat sztuczka z kostką lodu była dosyć znana. Myślisz, że dasz rady ją wykonać?

Spróbuj wziąć kostkę lodu, sznurek oraz trochę soli. Połóż sznurek na kostce lodu i posyp ją solą. Odczekaj minutę lub dwie, a następnie spróbuj podnieść sznurek do góry. Jeśli razem z nim podniesie się kostka lodu, do której sznurek się przyczepi, to sztuczka się udała.

Dlaczego tak się stało? Zobacz tutaj – https://www.youtube.com/watch?v=Renyj0UEa1I

Jeśli udało ci się przyczepić sznurek do lodu i wiesz już, dlaczego tak się stało, możesz spokojnie odebrać wykonanie drugiego zadania na alchemika – wejdź w ten link – http://14bdh.bbzhr.pl/sznurek-i-lod/