Zbiórka 28.11-4.06

ZDRAJCA!

Miedzy naszymi szeregami kryje się zdrajca! To przez niego dwa tygodnie temu zaginął skarb, to on wywołał problemy z czasoprzestrzenią. H.A.W. zarządziło, że za wszelką cenę należy go powstrzymać.

Pytanie brzmi – jak? H.A.W. o to zadbało. Podczas gdy wy, nasi najlepsi agenci rozwiązywaliście obecne problemy i ratowaliście Bielsko oraz Agencję, nasi szpiedzy ściśle śledzili każdego z was. Po 2 tygodniach udało zebrać się do kupy ważne fakty i informacje oraz wytypowano 5 podejrzanych. Pośród nich znaleźli się:

 • Borek
 • Koczurjan
 • Agent Ponton
 • Mario
 • Byku, któremu zabrano na obozie nutellę

Szpiedzy zebrali 15 wskazówek. Na rzecz tajności operacji w informacjach od szpiegów używamy kryptonimów. Część informacji od szpiegów już do nas dotarła – dokładnie 6 wskazówek. Pozostałe czekają w ściśle ustalonych skrytkach w okolicach centrum Bielska. Znajdźcie je, zapamiętajcie/przepiszcie/zróbcie zdjęcie i odłóżcie w to samo miejsce Gdzie dokładnie? W trzech miejscach:

 • na murach zamku Sułkowskich – wchodząc od strony ul. Schodowej za katedrą, po zejściu na mury ze schodów skręć w prawo na wydeptaną krótką ścieżkę za krzewami – na końcu pod dużą czerwonym odłamkiem znajduje się pierwszy zestaw 3 wskazówek
 • naprzeciwko kościoła ewangelicko-augsburskiego przy placu Lutra znajduje się ściana z pozostałościami po rurach. W drugiej rurze nad studzienką pod kamieniem znajduje się drugi zestaw wskazówek
 • W prawym rogu skwerku przy restauracji gruzińskiej Lunita (skwerek jest naprzeciwko wjazdu na ulicę Solną z ulicy Sobieskiego) za koszem na śmieci jest iglak. Pod nim, pod małym kamieniem znajduje się trzeci zestaw wskazówek

PROSZĘ ODŁOŻYĆ WSKAZÓWKI W DOKŁADNIE TO SAMO MIEJSCE.

Jak interpretować wskazówki oraz jak dojść do tego, kto jest zdrajcą?

Wiemy kilka rzeczy: jest 5 podejrzanych, każdy ma hamak w określonym kolorze, pije jeden napój, ma zwierzę oraz zabrał jeden przedmiot. Żaden kolor, napój, zwierzę i zabrany przedmiot się nie powtarza. Hamaki wiszą w określonej kolejności jeden obok drugiego. Zdrajca to ten, który zabrał CAMMEMBERT.

Dla ułatwienia H.A.W przygotowała wygodną tabelę poniżej której wypisała już otrzymane wskazówki. Można ją znaleźć pod tym linkiem. W miarę potrzeb pobierzcie go klikając plik -> pobierz lub plik -> drukuj i wydrukujcie.

Aby dotrzeć do tego, kto zabrał Cammembert niezbędne jest uzupełnienie każdego innego pola w tabeli – wtedy jedyne, które pozostanie puste, to będzie ten, kto ukradł Cammembert. Zagadka jest trudna – trzeba będzie wykazać się logiką i myśleniem. Dlatego H.A.W. ma dla was poradę:

Kiedy nie ma napisane dokładnie, kto ma co, myślcie, kto czego NIE MA. Na przykład przeanalizujmy szóstą wskazówkę:

Ten, kto wisi w środkowym hamaku, pije mleko. Nie wiemy kto wisi w środkowym hamaku, ale wiemy, że Agent Ponton pije herbatkę. To znaczy, że Agent Ponton nie może wisieć w środkowym hamaku. Borek na pewno nie wisi w środkowym hamaku, co jest w pierwszej wskazówce, dlatego na pewno nie pije mleka. W ten sposób wskazówka nie dała nam jeszcze informacji, kto pije mleko, ale dała nam informacji kto nie jest w środkowym hamaku i kto nie pije mleka, co jest cenną informacją.

A teraz powiedzcie nam, który agent zabrał Cammembert?

Kto zabrał Cammembert?
Kto zabrał cammembert?

Jeśli pomimo zebrania wszystkich wskazówek razem i przeanalizowaniu wszystkiego znajdziecie się w kropce – możecie skorzystać z awaryjnych wskazówek. Nie otwierajcie ich, dopóki naprawdę nie będziecie w stanie już nic wymyślić!

Wskazówka awaryjna #1

Byku z nutellą ma zielony hamak.

Wskazówka awaryjna #2

Koczurjan hoduje rybki

Wskazówka awaryjna #3

 Borek zabrał olej

Odwiedziłeś wskazane miejsce ze wskazówkami, ale okazało się, że zaginęły? Poniżej znajdziecie brakujące zestawy wskazówek. Nie ujawniajcie ich, dopóki naprawdę nie znajdziecie wskazówek na miejscu

Zestaw wskazówek #1

 1. Posiadacz psa ma hamak obok tego, kto zabrał olej.
 2. Ten kto ma żółty hamak ma kota.
 3. Ten kto ma psa, ma sąsiada, który pije wodę

Zestaw wskazówek #2

 1. Hodowca rybek ma karimatę Karola.
 2. Zielony hamak znajduje się bezpośrednio po lewej stronie białego hamaka.
 3. Borek wisi w hamaku obok niebieskiego hamaka.

Zestaw wskazówek #3

 1. Ten, kto ma łyżkę Pontona wisi w hamaku obok żółtego hamaka.
 2. Właściciel wiewiórki pije coca-colę.
 3. W zielonym hamaku pija się kawę.